Stavební materiál beton
Všestranný, úsporný a udržitelný
Beton je nejrozšířenějším stavebním materiálem na světě. Pouze u výstavby rodinných domů se dlouho zdálo, že hraje roli outsidera. To se však v současné době mění. Stěží existuje stavební materiál s tolika vlastnostmi a možnostmi jako beton. A to ve všech ohledech: design, funkčnost, trvanlivost, ochrana životního prostředí, vnitřní klima, ochrana proti požáru nebo hluku.
Z čeho se beton vyrábí?
Základní recept na beton je jednoduchý a ingredience potřebné pro jeho výrobu dodává příroda: cement vyrobený z vápence a jílu a známý jako kamenivo, písek, štěrk a nakonec voda. Cement hraje rozhodující roli, protože spolu s vodou tvoří cementovou pastu, která váže kamenivo, a vytváří tak tvrdou hmotu.
Ne každý beton je však stejný. Různé receptury vedou k různým typům betonu a podíl vody určuje stupeň tvrdosti, kterého je dosaženo. Směšovací poměr jednotlivých složek určuje například nosnost, zvukovou nebo tepelnou izolaci. V některých typech betonu jsou také obsažena různá vlákna.
Výhody betonu
Beton už dávno není jen stavebním materiálem pro silniční a průmyslové stavby. Nejenže skvěle vypadá, ale má také mnoho pozitivních vlastností. Při teplotě až 1000 stupňů Celsia zůstává šedý přírodní materiál z velké části ve své původní podobě. Díky tomu je nehořlavý, což je samozřejmě pro obytný dům velká výhoda. Kromě toho se nemusíte obávat škodlivých výparů nebo plynů v případě požáru.
Beton je velmi trvanlivý, odolný vůči povětrnostním vlivům a má dlouhou životnost. Výhodu má také z hlediska tepelné akumulace a zvukové izolace. Beton je příjemný materiál, a protože je flexibilní, lze s ním realizovat téměř všechny stavební úkoly. Různé tvary, dokonce i neobvyklé věci, nepředstavují pro váš interiér žádný problém.
10 důvodů, proč stavět z betonu
- Trvanlivost, odolnost
Pokud stavíte z betonu, stavíte robustně a trvanlivě, protože stavební materiál má vysokou odolnost. Vzhledem k tomu, že beton se v průběhu času téměř nemění, a dokonce zvyšuje svou pevnost, znamená to nízké náklady na následnou údržbu.
- Tepelná účinnost
Díky své pevnosti slouží beton jako akumulátor tepla. Tento způsob výstavby má v zimě i v létě vyrovnávající teplotní efekt a zajišťuje tak stálé vnitřní klima s příjemným charakterem.
- Zvuková izolace
Beton účinně chrání před hlukem díky své hmotnosti materiálu. Nabízí účinnou ochranu proti hluku podél frekventovaných silnic, železničních tratí nebo v letových drahách, takže beton je ideální volbou jako stavební materiál.
- Nepropustnost vody
Beton vytváří konstrukci, která nepropouští vodu. Pokud je navržena jako "bílá nádrž", je nepropustnosti vody dosaženo pomocí technicky osvědčených opatření. Tento způsob se používá především při stavbě základů a sklepů.
- Požární odolnost
Beton nehoří ani se nerozpouští. Nárůst teploty v případě požáru je u konstrukčních prvků z betonu mnohem nižší než u jiných stavebních materiálů. Kromě toho lze betonové konstrukce v případě požáru snadno a levně renovovat.
- Individuální architektura
Z betonu lze realizovat téměř jakoukoli sofistikovanou architektonickou formu a funkci. Při stavbě z betonu tak lze realizovat vlastní styl a vyjádřit individualitu.
- Přírodní suroviny
Základními produkty pro výrobu betonu jsou voda, písek, štěrk a cement. Všechny tyto materiály jsou založeny na čistě přírodních surovinách.
- Recyklovatelnost
Beton lze recyklovat celý. Betonové komponenty lze drtit a používat jako kamenivo nebo jako materiál při stavbě silnic.
- Spotřeba energie
Spotřeba energie na výrobu betonu je velmi nízká, protože použité zdroje pocházejí převážně z regionálního prostředí. Tepelná účinnost betonu navíc může během jeho životnosti ušetřit energii v podobě nákladů na vytápění a chlazení.
- Udržitelnost, ekologie
Šetrným využíváním zdrojů, snižováním emisí CO₂ a používáním recyklovaných materiálů přispívá betonářský průmysl významně k žádoucí udržitelnosti.
Nevýhody betonu
Materiál je poněkud komplikovaný. Za předpokladu, že si ho mícháte sami, vyžaduje stoprocentní přesnost. Přesná práce znamená, že při míchání dodržujete specifikace množství. Jedině tak dosáhnete požadovaného výsledku. Příliš mnoho vody například způsobuje tvorbu pórů, což je na úkor stability. Tvrdnutí betonu je ovlivněno teplotou. Při nízkých teplotách trvá vytvrzování o něco déle; za velmi horkého počasí to může být za určitých okolností problematické. Teplo způsobuje velmi rychlé vysychání betonu, které je bohužel někdy příliš rychlé. Pak hrozí riziko vzniku trhlin.
Designový trend: nábytek v interiérovém designu
Beton působí originálně, půvabně a přirozeně, což z něj činí zajímavý materiál pro interiérový design. Ať už jako materiál pro celé kusy nábytku nebo jen jako stylový akcent, šedý přírodní produkt vypadá moderně a inovativně. Máte-li na to prostředky, můžete do svého interiéru zakomponovat schody, sedací soupravy, stoly nebo dokonce vany z tohoto materiálu. Betonová stěna se často používá také jako stylistický kontrast k ostatním stěnám. Šedá barva je i tak trendová a lze ji skvěle kombinovat s bílým nábytkem. Beton se často používá také v interiérech koupelen: jako vylepšení umyvadel, sprchových koutů nebo čel koupelnového nábytku.
Na rozdíl od nechráněných exteriérových aplikací musí být u aplikací v interiéru povrchy povrchově upraveny v souladu s předpokládaným použitím. Vhodné metody jsou: olejování, voskování, impregnace nebo pečetění. V závislosti na výrobním procesu lze zvolit povrch hladký, leštěný, leptaný a jemně broušený nebo strukturovaný.
Tento text byl přeložen z němčiny; 03/2022
Fotoqrafie: Shutterstock
Zdroje:
Váš perfektní domov začíná ve Vaší Oberbank.
Naši specialisté pro financování bydlení Vám poradí.
Tyto dokumenty slouží pouze pro aktuální informaci a byly vypracovány na základě aktuálního stavu znalostí osob, které byly pověřeny jejich vypracováním. Tyto dokumenty nepředstavují nabídku ani výzvu k nákupu nebo prodeji investic, popř. (bankovních) produktů uvedených v tomto dokumentu. Žádná z tvrzení uváděných v tomto dokumentu není možné považovat za obecná doporučení. Ačkoliv námi využívané zdroje informací považujeme za spolehlivé, nepřebíráme za úplnost a správnost zde uvedených informací žádnou odpovědnost. Zejména si výslovně vyhrazujeme právo na omyl u číselných údajů.